Skip to Content

Meet our Team at Highfield Nursery School & Children's Centre

  1. SENIOR LEADERSHIP MEMBERS

Alison Hindle -- Headteacher/Head of Nursery School & Children's Centre
Amanda Hilton -- Deputy Head of Centre
Linda Handley -- Health Development Co-ordinator

  1. SCHOOL/CENTRE BUSINESS FINANCE/ADMINISTRATION SERVICE

Deanne Arden -- Business & Finance Officer
Margaret Banks -- Administrator (Finance)
Louise Robinson -- Administrative Officer
Doreen Lear -- Administrative Officer
Emma France -- Administrative Assistant
Julian Vass -- Adminstrative Assistant

  1. SCHOOL/CENTRE OUTREACH SERVICE

Laura Walsh -- Extended Service Co-ordinator
Wendy Fisher Hetherington -- Link Outreach Practitioner
Lisa Gregson - Link Outreach Practitioner
Sharon Barker -- Link Outreach Practitioner
Terri-Louise Raynor -- Link Outreach Practitioner
Julie Taylor -- Link Outreach Practitioner
Carla Higham -- Link Outreach Practitioner
Alyson Witts -- Link Outreach Practitioner (Casual)
Farzana Khansaheb -- Assistant Link Outreach Practitioner
Cath Palser -- Childminding Network Co-ordinator

  1. NURSERY STAFF - TEACHING TEAM

Alison Dunne -- Senior Nursery Teacher
Holly Raw -- Nursery Teacher
Natalie Buksh -- Nursery Teacher

  1. EARLY YEARS PRACTITIONER TEAM

Yvonne Squibb -- Early Years Practitioner Level 4 Service Co-ordinator
Karen Singleton -- Early Years Practitioner Level 4 Service Co-ordinator
Gemma Corney -- Early Years Practitioner Level 4 Service Co-ordinator
Vicky Hamzaoui -- Early Years Practitioner Level 4 Service Co-ordinator
Erica Hutton -- Early Years Practitioner Level 3
Janette Martin -- Early Years Practitioner Level 3
Ann Green -- Early Years Practitioner Level 3
Elvira Snalam -- Early Years Practitioner Level 3
Joanne Halligan -- Early Years Practitioner Level 3
Claire Murray -- Early Years Practitioner Level 3
Donna Coulton -- Early Years Practitioner Level 3
Mark Cocker -- Early Years Practitioner Level 2
Christy Burgess -- Early Years Practitioner Level 3
Lindsey Cross -- Early Years Practitioner Level 3
Dawn Matthews -- Early Years Practitioner Level 3
Stacey O'Grady -- Early Years Practitioner Level 3
Emma Rostron -- Early Years Practitioner Level 3
Magdalena Nurek -- Early Years Practitioner Level 2 (Casual)
Megan Roxburgh -- Early Years Practitioner Level 3 (Temp)
Chelsey Roxburgh -- Early Years Practitioner Level 2

  1. SCHOOL/CENTRE SITE SUPERVISORS

Tracy Jenkinson -- Cleaner

  1. CATERING TEAM

Janice Booth -- Head Cook
Jean Szwarc -- Assistant Cook
Abigail Dyson -- Assistant Cook
Joanne Allman -- Kitchen Assistant